Artykuły

Witold Gombrowicz, Dziennik 1953-1969 — opracowanie



Dziennik od 1953 r. ukazywał się w paryskim magazynie „Kultura” aż do śmierci Gombrowicza w 1969. Autor, mieszkający wtedy w Argentynie, pisał go specjalnie dla tego paryskiego magazynu. Jeszcze nie był twórcą rozpoznawalnym, a jak sam twierdził „Dziennik kupuje się dlatego, że autor jest sławny. A ja dziennik pisałem, żeby stać się sławny”.


Dziennik Gombrowicza prezentuje przede wszystkim przemyślenia i myśli filozoficzne, dotyczące głównie literatury — jego lub innych autorów, a jeśli samego Gombrowicza, to autor przytacza liczne anegdoty i swoiste opracowania związane z konkretnymi utworami czy sytuacje, recenzje, reakcje, wywołane przez jego twórczość. Rzadziej opisuje swoją codzienność, ale i ona ma swoje miejsce w opowieściach Gombrowicza.




(NIE)LETNIELEKTURY | Mateusz Cholewa



Lato chyli się ku końcowi, choć niektórzy mają jeszcze niemal połowę wakacji (studenci niech czują się pozdrowieni). Już jakiś czas temu nadszedł okres nieskrępowanej niczym wolności, neutralizującej (najczęściej) wszelkie deadline’y, wykluczającej (na czas urlopów oczywiście) drących mordę szefów, sprawiającej, że pulsująca na czerwono dwója w USOSie przestała interesować (a przynajmniej do września). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz