wtorek, 18 lipca 2017

100% RODZICÓW MYLI SIĘ, MYŚLĄC, ŻE MA RACJĘ


Maciej Kaźmierczak | Recenzja Hello World Michała R. Wiśniewskiego



Jetlag był o miłości. God Hates Poland o nienawiści. Hello World to książka o nadziei. Witaj świecie!

Hello World! Życie jest sitcomem, w którym nie ma śmiechu z taśmy, tylko kolejne sezony z następnymi komplikacjami fabuły. Zdjęcie z anteny jest jak koniec świata, ale przecież nic naprawdę się nie kończy, a stare serie powracają po latach z nową obsadą.

Trylogia XXI wieku. Michał Radomił Wiśniewski stworzył trzytomowe dzieło, które musi zostać zapamiętane, bo widzi i określa ono świat jak żadne inne. Dzięki niemu obserwujemy szarość codzienności z perspektywy trzech pokoleń — przeszłego, teraźniejszego i przyszłego, przy czym nie mamy tu do czynienia z trylogią historyczno-współczesno-fantastyczną, ale trzeźwo patrzącą na aktualny stan rzeczy opowieścią, która tak jak ma przeszłość, tak powinien mieć też przyszłość. Ale czy na pewno czeka nas cokolwiek? Wiśniewski stawia pytanie i dywaguje, tak jak to człowiek robi podświadomie, myśląc o sobie i bliskich. I to żaden górnolotny bełkot. To rzeczywistość, w której pływamy, a autor jawi się tu jako inteligentny i mistrzowski kronikarz współczesnego świata. Dlatego określenie jego książek mianem Trylogii XXI wieku jest jak najbardziej na miejscu.

wtorek, 4 lipca 2017

TEMAT NA PIERWSZĄ STRONĘ | Recenzja ostatniej powieści Umberto Eco

Maciej Kaźmierczak



Umberto Eco istnieje w czytelniczej świadomości przede wszystkim jako autor niemalże klasycznej już powieści Imię róży, będącej jego książką debiutancką i zarazem najbardziej rozpoznawalną. Poważną i wymagającą. Nie ulega jednak wątpliwości, że Eco potrafi poruszać nie tylko tematy ważkie, ale też kreować opowieści, które należałoby przyjmować mniej dosłownie, czy wręcz z przymrużeniem oka. Taki też jest Temat na pierwszą stronę (Numero zero), wydany w 2015 roku, niedługo przed śmiercią autora.